O książce “Gdzie jest Julia?” Julii Raczko!

Dosyć już macie książek podróżniczych, których autorom wydaje się że są silni, piękni i odważni? Że wszędzie byli i wszystko widzieli? To zajrzycie do Julki! Kto powiedział, że podróżnikiem trzeba się urodzić? Nie trzeba!

Julia Raczko, autorka wydanej w marcu książki « Gdzie jest Julia ? » mieszka w Brisbane w Australii. Na co dzień współprowadzi polską szkołę i audycję w lokalnym radiu etnicznym, ale przede wszystkim pisze artykuły i reportaże podróżnicze, z których część możecie przeczytać na blogu Where is Juli + Sam. Jeszcze niecałe trzy lata wstecz, jej życie wyglądało zupełnie inaczej. Z wykształcenia psycholog społeczny, Julia pracowała jako producentka programów telewizyjnych. Lubiła swoje życie i to czym się zajmowała. Miała wspaniałych znajomych i kochająca rodzinę w pobliskim Milanówku. Ale któregoś dnia zaintrygowana opowieściami koleżanki z pracy, która zawsze gdzieś tam sobie jeździła, też postanowiła spróbować przygody.

Miało chodzić tylko o krótki wypad do Azji, a skończyło się na kupnie biletu dookoła świata! Po kilku miesiącach przygotowań i oszczędzania, sprzedanym z bólem serca aucie, aparacie i połowie ubrań, Julia pożegnała się z bliskimi i kolegami z pracy, którzy głęboko wierzyli, że czas minie szybko, a ona wróci do nich jakby nigdy nic, stęskniona, z głową pełną pomysłów. No i jak miało być tak i się stało. Julia wróciła! Tyle że na bardzo krótko, bo już po trzech dniach pobytu w Polsce oświadczyła, że wyprowadza się do Australii! Za miłością poznaną w podróży, a jak!

Na łamach swojej książki, Julia zabiera Was w bardzo osobistą podróż po dziesięciu krajach, które odwiedziła w trakcie sześciomiesięcznej, samotnej wyprawy dookoła świata: Tajlandii, Malezji, Indonezji, Australii, Nowej Zelandii, Polinezji Francuskiej, Chile, Peru, Kubie i Meksyku. Co ciekawe, w podróży Julia rzadko została całkiem sama. W trasie, co chwilę poznawała nowe osoby, czasami dołączali do niej przyjaciele, znajomi znajomych a nawet mama! Bo jak mówi Julia, w samotnej podróży to ty wybierasz kim chcesz się otaczać i na ile masz ochotę być sam!

« Bo są ludzie których trzeba poznać i miejsca które trzeba zobaczyć »

Co mnie się najbardziej w tej książce podobało ? Szczerość i skromność! Julia nie boi się opowiadać o własnych słabościach. Nie musi udawać kogoś kim nie jest. Przyznaje, że życie podróżniczej amatorki, często zdanej na samą siebie, nie składa się z samych łatwych i pozytywnych  momentów. Z jednej strony zmęczenie, łzy, samotność, tęsknota, brak komfortu, konsekwencje popełnianych błędów czy choroba, z drugiej ekscytacja nowo odkrywanymi miejscami, doświadczenia kulinarne, inspirujące spotkania i przeżycia, które na zawsze pozostaną w jej pamięci i sprawią, że już nigdy nie będzie taka sama.

„Uciekają mi ich kłopoty i chwile radości, pierwsze kroki ich dzieci, plany i realizacja pomysłów, słowo „tak” wypowiadane przed ołtarzem, codzienne życie, którego dotychczas byłam częścią. Tam wszystko toczy się dalej, nic ani nikt nie czeka aż wrócę, nie da się nacisnąć pauzy.”

No a co z ta miłością, która sprawiła, że Julia już nigdy nie powróciła do dawnego życia? Amatorzy love story zarzucają Julii, że nie wystarczająco o niej w książce pisała. Fakt, chciałoby się wiedzieć więcej, ale może właśnie ta niewiedza sprawia, że książka wydaje się jeszcze bardziej pociągająca! No i przecież mówimy tutaj o subtelnej książce podróżniczej, a nie o jakimś tam romansidle!

Komu polecam lekturę “Gdzie jest Julia”? Wszystkim ! Książkę czyta się szybko i łatwo. Tym którzy już część świata zwiedzili przypomni ich własną podróż, a tym, którzy jeszcze wahają się z kupnem biletu, pomoże w podjęciu decyzji. No bo przecież podróżowanie jest na wyciągniecie ręki absolutnie każdego. Na końcu każdego rozdziału znajdują się przydatne wskazówki dotyczące każdego z opisanych krajów, a w ostatniej części pełno praktycznych informacji dla wybierających się w podróż. Ja sama muszę przyznać, że w tej opowieści odnalazłam również odrobinę siebie. No i uwielbiam wewnętrzna okładkę!

Podsumowując, książka cieszy i motywuje. Julia nie stara się na siłę zachęcić do tego, żeby wszystko porzucić i po prostu wyjechać, ale bardziej do tego żeby zastanowić się nad sensem swojego życia, znaleźć swoją własną drogę, obserwować świat, wyciągać wnioski, smakować życie! Czasami mały krok wystarczy, żeby nasze życie stało się zupełnie inne, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zupełnie niespodziewane. Daj się ponieść własnym marzeniom i wyobraźni, otwórz oczy, wszystko jest możliwe!

“A co jeśli musisz rzucić wszystko, żeby odnaleźć szczęście na drugim końcu świata?”

Czekamy na więcej! :)

 Gdzie jest Julia - Julia Raczko2

Gdzie jest Julia,  możesz sprawdzić na już teraz na blogu Where is Juli + Sam, Facebook, Instagram lub Twitter!

6 Responses to “O książce “Gdzie jest Julia?” Julii Raczko!”
 1. Mmalena

  To prawda, czasem jeden krok wystarczy by wszystko nabrało innego tempa i nasz świat diametralnie sie zmienił. Jeden krok i trochę odwagi, aby go zrobić. :) Musze wreszcie przeczytać książke Julki.

 2. KamKam Visuals

  No to za taką recenzję Julia powinna postawić Ci kolację! Mega zachęcająca do lektury!

 3. Darek - Przedeptane.pl

  Jeszcze do niej nie dotarliśmy, ale na pewno wkrótce zapolujemy i przeczytamy. Lektura obowiązkowa, bo o Australii :)

 4. Karolina

  Jeszcze nie czytałam ale mam w planach. Julia to w koncu moja sąsiadka z Brisbane :)

 5. Ewa | Daleko niedaleko

  Znam blog Julii, książkę też bardzo chciałabym przeczytać. Dużo dobrego o niej słyszałam i Ty po raz kolejny potwierdzasz opinie :)

 6. Iri Sunshine

  Ta książka trafiła ze mną do Korei Południowej, wczoraj skończyłam lekturę i muszę przyznać, że nie żałuję, że akurat na nią trafiło. Potwierdzam, warto przeczytać:)

Leave a Reply